Obce mohou získat stovky milionů korun z EU. Přesto téměř tři čtvrtě jihočeských obcí od roku 2014 žádnou evropskou dotaci nedostaly. Vyplývá to z analýzy, kterou jsme zpracovali na základě dat Ministerstva pro místní rozvoj. Analýza sledovala dosavadní výsledky z programovacího období EU 2014 – 2020.

Od roku 2014 se mezi obce v Jihočeském kraji rozdělily dotace z EU ve výši více než dvě miliardy korun. Dotaci ale získalo jen 195 z celkových 624 obcí. Celkem 429 jihočeských starostů tak nechalo ležet evropské peníze ladem. Buď vůbec o dotaci nežádali, nebo jim žádost nebyla schválena. Přitom dotace lze získat na rekonstrukci silnic, vybavení škol, rozšíření školek, výstavbu ČOV a mnoho dalšího.

 „Sledovali jsme samostatně města, městyse a obce, aby byly výsledky mezi jednotlivými žadateli porovnatelné. Je jasné, že obec či městys nikdy nebudou tak úspěšní jako velké město,“ uvedl Jan Šmidmayer, jednatel společnosti G-PROJECT, která pomáhá obcím se zpracováním žádostí o dotace.

Vůbec nejvíce peněz získalo město České Budějovice, které získalo 167 milionů korun. Na krajské město s více než 93 tisíci obyvatel to však v porovnání s menšími městy, městysi a obcemi není zas tak horentní suma. Například obec Loučovice získala více než 42 milionů korun a městys Lhenice získal 41,9 milionů, přitom oba nemají ani dva tisíce obyvatel.

Nejaktivnějším městem, tedy městem, kterému vyšlo nejvíce žádostí, je město České Budějovice s 18 schválenými žádostmi. Následuje město Písek se 14 projekty a město Mladá Vožice s 11 projekty. Mezi městysi pak vedou Ledenice s pěti schválenými žádostmi o dotaci. A u obcí nejvíce bodovala obec Loučovice se svými šesti schválenými projekty.

Nejvíce peněz v přepočtu na počet obyvatel získaly mezi městy Mirotice, které na jednoho občana získaly 60 tisíc korun. Mezi městysi vyhrál Borotín se 38 tisíci na jednoho občana. A největší sumou u obcí se může chlubit obec Kožlí se 152 tisící na jednoho občana. Přitom průměrně od roku 2014 získaly jihočeské obce na jednoho svého občana přes tři tisíce korun.

„Po roce 2020 budou mít Jihočeši o 20 procent dotací měně a také klesne výše dotace z dnešních 85 procent na 55, takže ideální čas, kdy získat peníze do obce je letos,“ dodal Jan Šmidmayer.