Srnec na silniciPachové ohradníky dokázaly v Jihočeském kraji snížit počet nehod s lesní zvěří až o osmdesát procent. Projekt zaměřený na umístění pachových ohradníků podél silnic podpořila i naše společnost. Náš každoroční finanční příspěvek umožňuje Okresnímu mysliveckému spolku Strakonice umístit pachové ohradníky na zhruba 18,5 kilometrů silnice č. 22 mezi Českými Budějovicemi a Strakonicemi.

Pachové ohradníky tvoří zhruba 1,25 metru vysoké dřevěné kůly, na jejíchž vrcholech je nanesena montážní pěna. Do ní pak myslivci vstříknou odpudivou látku.Pachové ohradníky Tu tvoří většinou pachové prvky predátorů jako medvěd nebo vlk. Zvířata to cítí a nezdržují se v blízkosti těchto ohradníků, je jim to nepříjemné. Myslivci musí do pěny odpudivé látky vstříknout dvakrát do roka, aby ohradníky vydávaly zápach s potřebnou intenzitou.

Jihočeský kraj patří po Vysočině a Moravskoslezkém kraji ke třetímu regionu, kde ohradníky lemují silnice. Jsou to tři kraje, kde dochází ke střetům vozidel se zvěří v největší míře.