Hasiči ve Zlivi znovu modernizovali svůj vozový park. Začátkem roku pořídili cisternu za téměř osm milionů a nyní jim k ní město přidalo nový dopravní automobil, na který jsme zajistili dotaci ve výši více než dvou milionů korun.

Starý dopravní automobil ve ZliviNový dopravní automobil ve Zlivi

Nový dopravní automobil nahradí starý z roku 1976. Od doby svého pořízení, tedy v průběhu více než 40 let, neprošlo vozidlo žádnou větší rekonstrukcí či modernizací, vyjma lakýrnických prací. „Starému automobilu tekl olej, měl velkou spotřebu paliva, špatné řazení. Nyní už jej nebudeme využívat a je na městě, jestli jej prodá nebo nechá sešrotovat. Možná bychom ho mohli dát do muzea,“ říká s nadsázkou velitel Jednotky Sboru dobrovolných hasičů Zliv Vladislav Kofl.

Dopravní automobil bude hasičům sloužit zejména k nouzovému zásobování a evakuaci například při povodních. Během požáru bude vůz převážet zasahující hasiče, kteří se už nevejdou do cisterny. V automobilu jsou dýchací přístroje, motorová pila na polomy, odsavač na hmyz i žebřík, když bude třeba evakuovat osoby z vyšších pater.

„Musím říct, že za posledních pár roků jsme toho u nás opravdu modernizovali spoustu. Zrekonstruovali jsme hasičskou zbrojnici, pořídili novou cisternu, přívěsní vozík a teď k tomu máme i nový dopravní automobil,“ uvedl Vladislav Kofl. Poslední, co zbývá modernizovat, je 45 let stará cisterna, které zlivští hasiči říkají láskyplně „babička“ a svou přezdívku si nese i na kapotě. „Před dvanácti lety prošla celkovou repasí, je to pro nás srdeční záležitost, někdy v budoucnu se s ní budeme těžko loučit. Přesto bychom chtěli zkusit příští rok na nákup další nové cisterny získat peníze,“ dodal Vladislav Kofl.

První písemná zmínka o Sboru dobrovolných hasičů Zliv se datuje již k roku 1898. Aktuálně eviduje 71 členů. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Zliv je zařazena do kategorie jednotka požární ochrany III (JPO III s rozšířenou působností).