Ti, kdo pojedou z Velešína autobusem, už nemusí na svůj spoj čekat v dešti či mrazu. Město za více než 43 milionů korun zmodernizovalo autobusové nádraží. S investicí pomohla téměř 40milionová evropská dotace, kterou jsme městu zařídili. Zkušební provoz začne 15. října, ke slavnostnímu otevření dojde 18. října.

Práce na novém autobusovém nádraží ve Velešíně finušují

Na původní autobusové nádraží ze 70. let si občané často stěžovali. „Chyběla tady čekárna, lidé museli čekat v zimních měsících na mrazu. Ani při dešti se nedalo příliš kam schovat, střecha byla jen z jedné části nádraží a byla stará a zrezivělá,“ přibližuje problémy dosavadního nádraží starosta města Velešín Josef Klíma. Nádraží bylo navíce nebezpečné. Aby se odsud autobusy dostaly, musely couvat. Také zde chyběly veřejné toalety či bezpečné přechody pro chodce.

Celé autobusové nádraží je nyní zastřešené a je zde nová čekárna, kde si budou moci cestující ve stánku koupit noviny či časopisy. Bude zde také informační centrum. Na nádraží jsou nové kolostavy a parkování pro vozidla.

Pro cestující je zde připraven nový informační elektronický systém. Jízdní řády už tak nejsou jako doposud celé potrhané a nečitelné vylepeny na stojanech a sloupech. Nyní mají cestující systém elektronický a vidí, za jak dlouho autobus přijede. „Konečně můžeme říci, že máme autobusové nádraží 21. století,“ raduje se starosta.

„Autobusem u nás jezdí hodně lidí. Vlakové nádraží je dva kilometry od centra. Autobusy rozváží děti do škol a dospělé zaměstnání, zejména do Kaplice, Českého Krumlova, Českých Budějovic a Trhových Svinů,“ dodává starosta. Na základní škole ve Velešíně mají nyní 400 žáků, dalších 400 žáků na střední odborné škole, navíc se ve Velešíně nyní staví mateřská a škola a základní umělecká škola.