Jako jediné jihočeské zdravotnické zařízení má strakonická nemocnice nově antigravitační rehabilitační chodník, který vyvinuli v americkém vesmírném středisku NASA. Jeho pořízení je součástí velkého projektu modernizace, na nějž naše společnost nemocnici sehnala více než 80 milionů z evropských fondů. 

Antigravitační rehabilitační chodník

Antigravitační trenažér chůze ocení pacienti rehabilitačního oddělení po úrazech a operacích dolních končetin. Zařízení připomíná běžecký pás, ve kterém je ale pacient uzavřen. Funguje na rozdílu tlaku vzduchu. Během rehabilitace se dá tlak dle potřeb upravovat, což je jedna z výhod oproti například cvičení ve vodě.

„Pacient je během cvičení nadnášen vztlakem vzduchu. Přístroj umožňuje simulovat chůzi s odlehčením až 80 % hmotnosti. Zjednodušeně řečeno dosáhneme toho, že u stokilového pacienta je došlap dvacet kilogramů, což významně snižuje zatížení kloubů“, uvedl primář oddělení léčebné rehabilitace Zbyněk Hrdlička. Pacienti by se díky antigravitačnímu chodníku mohli dříve zotavit. Chodník začnou na oddělení používat začátkem října.

Rehabilitačním oddělením strakonické nemocnice ročně projde 3,5 tisíce pacientů. Třetina z nich se léčí právě po operacích či úrazech dolních končetin, neurologických onemocněních, u nichž lze tento přístroj využít k nácviku stereotypu chůze.