Žáci v Hněvkovicích se v dílnách učí na nové kovoobráběcí frézce za milion korun. Ta vystřídala téměř 70 let starý stroj, na kterém se dosud praxe učila. Naše společnost získala pro školu na tuto investici evropskou dotaci. 

Univerzální kovoobráběcí frézkaUčebna přírodních věd

Původní frézka byla z 50. let minulého století. „Je jasné, že se diametrálně lišila od těch, které se nyní ve firmách používají. Byla čistě manuální, nyní jsou podobné stroje digitální. S takovým vybavením jsme nemohli žáky připravit na to, co od nich firmy požadují,“ uvedl ředitel školy Jiří Plaňanský. Většinou tak žáci poprvé moderní frézku viděli až v zaměstnání, kde je museli na takových strojích naučit pracovat.

„Původně jsme chtěli vodorovnou frézku, ale pak jsme to konzultovali s firmami, kam naši žáci po ukončení školy často nastupují. A ty nás přesvědčily, abychom koupili raději univerzální kovoobráběcí frézku. Na té se toho žáci naučí více, má širší možnosti obrábění. Pro nás je nejdůležitější, aby se žáci učili na strojích, které se používají v praxi,“ uvedl Jiří Plaňanský, ředitel školy.

Na nové frézce se nyní učí žáci oborů Opravář zemědělských strojů a Podkovář a zemědělský kovář, ročně je zde čeká 140 hodin práce. „Absolventi těchto oborů rozhodně nemají o zaměstnání nouzi. Přesto zájem o učební obory není obecně příliš velký. Věříme ale, že právě dílna s moderními digitálními stroji přiláká nové žáky,“ dodal ředitel.

Přilákat nové žáky se škola snaží i tím, že za 1,2 milionu korun zmodernizovala učebnu přírodních věd. Zejména fyzika by tak pro ně mohla být méně neoblíbeným předmětem. V učebně je zbrusu nové moderní vybavení – tablety, interaktivní tabule, vybavení pro experimenty a mnoho dalšího.