Cisternu starou více než čtvrt století, se kterou vyjíždějí k zásahům dobrovolní hasiči v Lišově, nahradí nová cisternová automobilová stříkačka. Město Lišov zakoupí moderní zásahové vozidlo v hodnotě 7,5 milionů díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

Lišov požár Hasičská zbrojnice v Lišově

 Jednotka požární ochrany z Lišova zasahuje převážně v oblasti Českobudějovicka, ale její akční rádius je mnohonásobně vyšší. K zásahům jí slouží dvě cisternové automobilové stříkačky, jedna z nich už je ovšem s ohledem na svůj věk ve špatném stavu. „S cisternou jsou dlouhodobě problémy, vyžaduje neustálé opravy a zvýšenou údržbu – počínaje prasklou nádrží na pěnidlo přes nefunkční ukazatel hladiny v nádrži až k nedokonalému těsnění motoru, kvůli nimž dochází k průběžnému úniku oleje. Tak se zbytečně zvyšují provozní náklady,“ říká Jiří Švec, starosta města Lišov. Potíže občas způsobuje i nižší výkon motoru. Další nesnází pro sbor dobrovolných hasičů je i opotřebované světelné a zvukové zařízení, kterým jsou o zásahu informováni účastníci silničního provozu.

Do Lišova poputují peníze na pořízení cisternové automobilové stříkačky z dotací Evropské unie. „Dotace na hasičskou cisternu je jedním z důkazů toho, jak Lišov efektivně využívá příležitostí k získání finanční podpory na zlepšení vybavenosti města,“ uvedla projektová manažerka Kristina Šandová ze společnosti G-PROJECT, která pro Lišov zpracovala úspěšnou žádost o dotaci.