V Prachaticích otevírá Hospic sv. Jana N. Neumanna nové specializované zařízení pro osoby s Alzheimerovou demencí, Domov Matky Vojtěchy. Ke slavnostnímu otevření dojde dnes v 15 hodin. Hospic již zahájil přijímání žádostí o umístění.

Koupelna - hydraulická vana se zvedákem pro imobilní klientyDomov Matky Vojtěchy v PrachaticíchPokoj pro pacienty v Domově Matky Vojtěchy v Prachaticích

„Odhadujeme, že v tuto chvíli se bez intenzivní specializované péče v Jihočeském kraji neobejde 384 alzheimeriků. Přitom v provozovaných zařízeních je pro tyto osoby k dispozici pouze 276 lůžek. V našem kraji tak schází nejméně 108 lůžek," uvedl důvod výstavby nového zařízení ředitel hospice Robert Huneš a doplnil, že se odhaduje, že do roku 2030 bude v Česku 360 tisíc lidí, kteří se budou potýkat s Alzheimerovou chorobou, což je trojnásobek současného stavu.h „Běem září bude možné podávat žádosti o umístění, v říjnu budeme žádosti administrovat a první klienti budou přijímáni od 1. listopadu," dodal ředitel.

Domov Matky Vojtěchy v Prachaticích byl budován pro lidi s Alzheimerovou chorobou a ostatními typy demencí v pokročilých stádiích, jejichž situace vyžaduje pravidelnou sociální a zdravotní péči. Zařízení má kapacitu 26 lůžek v 10 jednolůžkových a 8 dvoulůžkových pokojích, které jsou vybaveny útulným komfortním nábytkem. Každý pokoj má vlastní koupelnu a WC.

Vybavení zařízení zabraňuje pádu nebo úrazu a působí uklidňujícím dojmem, navozuje pocit domáckosti, disponuje interiérovými i exteriérovými prostory k fyzické stimulaci i odpočinku. Každý klient má vypracovaný individuální plán terapie a péče, který vychází především z osobní anamnézy a "historie" uživatele. Pobyt v zařízení vyjde i se stravou na 360 korun za den a lůžko.

Kromě nového domova pro nemocné přinesla výstavba Domova Matky Vojtěchy i 17 nových pracovních míst.

Výstavba zařízení pro osoby s různými druhy demencí si vyžádala celkem 47,4 milionů korun. Z toho dotace z ROP Jihozápad pokryla 26,8 milionů korun. „Na konci září podáme Regionální radě Jihozápad žádost o proplacení dotace," uvedl Lukáš Tryml ze společnosti G-PROJECT, který projekt řídí.

Více informací na www.alzheimerpt.cz.

linkedin
Zavítejte také na náš profil na sociální síti LinkedIn, kde najdete další informace o programech a výzvách.